niedziela, 31 października 2010

Co powiesz Zacheuszu?

Jasna sprawa! - chodzi o Ewangelię z 31. Niedzieli zwykłej.
Zacheusz po hebrajsku Zakkaj oznacza "niewinny" - rozumiesz? Niewinny celnik? Niewinny zwierzchnik celników? Przeciekawe, jak to Jezus wybiera właśnie jego, tego co najwięcej mógł kraść, okradać własnych rodaków.
Nam się wydaje, że Zacheusz okazał wielkie serce, że swoim ofiarom chciał czterokrotnie wynagrodzić. Jednak takie postępowanie nakłada na każdego wierzącego Żyda Prawo Żydowskie (Wj 21,37 lub 2 Sm 12,6). Jeśli ktoś działa zadość-czyniąc za błędy, grzechy, to właśnie w prawie możemy się dowiedzieć, co nabroił. Zacheusz kradł rzeczy podstawowe i nie okazywał żalu - okradał najbiedniejszych z biednych i nie miał wyrzutów sumienia.
Jeszcze jedno: Jezus mówi do Zacheusza, że oto zbawienie stało się udziałem tego domu. Jeśli weźmiemy słowo hebrajskie jeszu`a (żeńska forma imienia samego Jeszui, czyli Jezusa), które oznacza zbawienie, to zauważamy tu grę słów. Tak, Jezus przyszedł do domu Zacheusza, tak - ZBAWIENIE otrzymasz w JEZUSIE!

Radzę jedno: spiesz się, bo nie wiadomo, czy jutro otworzysz oczy - ja też nie jestem pewien; idź prędko, bo Jezus chce być GOŚCIEM w Twoim domu, w Twoim sercu! Bo Ty jesteś ZACHEUSZEM! Dzięki męce, śmierci i zmartwychwstaniu jesteś NIEWINNY! Nie wahaj się, nie zastanawiaj się - idź do spowiedzi i przyjmij Jezusa!
I napisz czyś szczęśliwy Zacheuszu!?

7 komentarzy:

 1. Tak! Za każdym razem, gdy On wybacza i gdy wracam do Niego. Bo bez Boga to nic nie ma sensu.

  OdpowiedzUsuń
 2. No jasne, że tak;) Wielu ludzi z Jezusem w środku dookoła i ja też go mam w sercu.To czemu nie być szczęśliwym, radosnym?! A po spowiedzi radość jest jeszcze większa, bo Bóg wybacza a my jesteśmy "obmyci" z grzechu. ;)
  Pozdrawiam ojca z Elbląga ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja również pozdrawiam, choć mi to zdjęcie jakoś nie pasuje?!

  OdpowiedzUsuń
 4. Tak! Jestem szczęśliwym "Zacheuszem" :) Chociaż do niewinności to pewnie jeszcze mi brakuje wiele :)
  Wszystkiego najlepszego z okazji święta naszego!:)
  Uśmiechu życzę! :)
  +

  OdpowiedzUsuń
 5. Bo to nie moje zdjęcie tylko ulubionej postaci;)
  Pozdrawiam i Uśmiechu życzę :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Wszystkiego Bożego w dniu założenia Zgromadzenia!

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo ciekawe jest właśnie to drugie dno, które można odnaleźć doszukując się znaczeń poszczególnych słów w Biblii. Tam naprawdę każde słowo ma znaczenie! Każdy z nas jest Zacheuszem dzięki Jezusowi :) Pozdrawiam serdecznie, z Bogiem! :)

  OdpowiedzUsuń